Wybór czujki dualnej

czujka_optex_pxc

Wybór czujki dualnej

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się czujka dualna. Dawniej wykorzystywane były głównie czujki pasywnej podczerwieni, jednak stwarzały sporo problemów, które nie występują przy czujnikach dualnych.

Czym jest czujka dualna?

Czujnik dualny ma szerokie zastosowanie, dlatego jest duży popyt na tego typu urządzenia. Zjawisko fałszywych alarmów może być całkowicie wyeliminowane dzięki niezależnym torom detekcji. Postęp technologiczny sprawił, że można dziś korzystać z innowacyjnych rozwiązań. Alarm jest wyzwalany, gdy oba tory go sygnalizują. Czujka nie powinna generować sygnałów alarmowych w innych sytuacjach. Niestety ostatnio jest dosyć sporo fałszywych alarmów, dlatego czujnik dualny jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. W najlepszych czujkach dualnych jest oczywiście stosowana technologia mikrofalowa w drugim torze detekcji. Bez większego problemów można znaleźć rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb, ponieważ wybór czujek jest bardzo duży.

Zastosowanie czujników dualnych

Detekcja ruchu dla toru mikrofalowego jest możliwa dzięki poznaniu zjawiska Dopplera. Nie wystarczy jednak poznać to zjawisko, ponieważ trzeba je jeszcze dobrze zrozumieć. Odbiornik oraz nadajnik to główne elementy każdego czujnika. Odpowiednią częstotliwość muszą mieć fale wysłane do odbiornika. Odbicie fal od obiektu powoduje zmianę częstotliwości. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że czujka dualna jest znacznie bardziej odporna na fałszywe alarmy. Czujka PIR pod tym względem wypada zdecydowanie słabiej. W pomieszczeniach, w których pojawia się dodatkowe źródło ciepła dosyć często są używane takie czujki. Największą zaletą czujników dualnych jest bez wątpienia bardzo duża czułość.