AirTag – do czego służy nowoczesny lokalizator firmy Apple?

apple airtag

AirTag – do czego służy nowoczesny lokalizator firmy Apple?

Lokalizatory różnych firm, które pomagają nam odnajdywać zagubione przedmioty pojawiły się na rynku elektronicznym już kilka lat temu. Również Apple nie mógł pozostać w tyle, dlatego stworzył AirTagi, które w prosty sposób pomogą nam odnaleźć różne przedmioty codziennego użytku, do których zostaną przymocowane.

Co wyróżnia Apple AirTag na tle lokalizatorów innych firm?

Przede wszystkim Apple AirTagi, podobnie jak inne gadżety firmy Apple, są kompatybilne tylko i wyłącznie z urządzeniami tej marki. Co to oznacza w praktyce? Cały model działania tych lokalizatorów polega na tym, że musimy przyczepić je do ważnych przedmiotów codziennego użytku, których nie chcemy zgubić. W momencie, kiedy zgubimy np. plecak, to AirTag, który jest do niego przyczepiony wysyła sygnał z lokalizacją przedmiotu do wszystkich należących do nas urządzeń firmy Apple, które znajdują się w pobliżu (do 100 metrów),  zagubionego przedmiotu. Co istotne AirTag będzie wydawał bardzo głośny dźwięk, w przypadku kiedy zbliżymy się do naszej zguby, dlatego jej odnalezienie nie powinno stanowić dla nas żadnego wyzwania, nawet w przypadku, kiedy nasz zmysł orientacji w terenie pozostawia sporo do życzenia.

Intuicyjne użycie i bezpieczeństwo

Ważną cechą AirTagów jest to, że można je w bardzo prosty sposób przymocować do różnych przedmiotów. Spowodowane jest to tym, że średnica lokalizatorów wynosi około 3 centymetry, dlatego AirTagi są bardzo poręczne i łatwe w codziennym użytkowaniu. Apple AirTag (dostępny tutaj) wyróżnia również designerska szata graficzna z charakterystycznym logiem firmy Apple. Warto wspomnieć o wodoodporności lokalizatorów, jednak nie jest ona na bardzo wysokim poziomie, ponieważ urządzenie może znajdować się pod wodą maksymalnie 30 minut, po tym czasie znalezienie przedmiotu, do którego przyczepiliśmy AirTag może okazać się niemożliwe, a sam lokalizator może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom. 

apple airtag

Dla tych, których priorytetem jest prywatność oraz bezpieczeństwo, mam dobrą wiadomość. Sygnał, który AirTag prześle do naszego iPhone’a bądź iPoda będzie widoczny tylko dla nas. Nie będziemy się więc musieli obawiać o to, że ktoś znajdzie nasz portfel, zanim my to zrobimy. Użytkowanie AirTagów wiąże się więc z bezpieczeństwem jego użytkowników. 

Dwa warianty zakupu Apple AirTagów

Firma Apple sprzedaje lokalizatory na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy zakupu pojedynczej sztuki, która kosztuje 159 złotych, drugi to kupno czterech AirTagów, co wiąże się już z kosztem 549 złotych. Jeśli posiadamy wiele przedmiotów, na którym nam zależy, to czasem warto zdecydować się na tą drugą opcję. Oczywiście, możemy kupować AirTagi co jakiś czas w pojedynczych sztukach, kiedy będziemy się zaopatrywać w drogocenne przedmioty. Na koniec warto dodać, że AirTagi są kompatybilne z iPhone’ami od modelu 11 wzwyż, dlatego raczej nie warto kupować tych lokalizatorów, jeśli posiadamy starego iPhone’a, na przykład sprzed 10 lat. W tej sytuacji lepiej jest kupić nowszy model iPhone’a lub w ogóle zrezygnować z zakupu lokalizatora.