iPad Mini – nieco lżejszy, mniejszy i wydajniejszy

iPad Mini – nieco lżejszy, mniejszy i wydajniejszy

W minionych latach iPad Mini zawsze pasował do dziwnego zakątka w ofercie Apple. Nie miał najmocniejszego procesora, nie obsługiwał najnowszych akcesoriów, a jego wzornictwo nawiązywało do urządzeń Apple, które miały już kilka lat. Jedynym naprawdę unikalnym punktem sprzedaży był jego rozmiar. Wraz z premierą iPada Mini 2021 szóstej generacji, Apple odwróciło scenariusz. Urządzenie jest tak samo małe, ale ma kilka funkcji, które można znaleźć tylko w zaawansowanych modelach iPada Pro.

Co musisz wiedzieć o iPadzie Mini

iPad Mini szóstej generacji pojawił się na rynku 24 września 2021 roku, półtora roku po premierze poprzedniego modelu. Stanowi on znaczące przeprojektowanie, z ulepszeniami zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych elementów urządzenia. Ekran, choć nadal 60Hz panel LCD, teraz mierzy 8,3 cala i posiada zaokrąglone rogi, jak inne nowoczesne urządzenia Apple. Krawędzie urządzenia są teraz płaskie, a czytnik Touch ID został przeniesiony z przodu urządzenia do góry, obok rockers głośności.

Mimo większego ekranu, iPad Mini jest nieco lżejszy i mniejszy (poza niezauważalnym zwiększeniem grubości o 2 mm), a przy tym zachowuje ten sam 10-godzinny czas pracy na baterii. Osiąga to dzięki wydajnemu i energooszczędnemu układowi A15 Bionic, który jest tym samym chipsetem, który znajduje się w najnowszej linii iPhone’a 13.

Cena różni się w zależności od sklepów i modelu, jednak jednym z najlepszych źródeł jest premium reseller ISpot.

Jak prezentuje się nowy design?

Apple iPad mini szarySam ekran jest znacznie większy od poprzednika. Skok z 7,9 cala na 8,3 cala nie brzmi jak dużo, ale w rzeczywistości jest to znacznie więcej przestrzeni. Dodatkowa przestrzeń sprawia, że wyświetlacz jest dłuższy i lepiej nadaje się do strumieniowej konsumpcji multimediów. Na wyświetlaczu o proporcjach 14:9, który znajduje się gdzieś pomiędzy 4:3 a 16:9, nadal widać czarne pasy.

Niestety, sam ekran jest… w porządku. Pomimo rzekomej modernizacji z wyświetlacza „Retina” na „Liquid Retina”, to nadal tylko 60Hz panel LCD (teraz z zaokrąglonymi rogami). Zachowuje tak samo wysokie 327ppi (wyższe niż nawet w iPadzie Pro) i świetną jasność poprzedniego modelu, ale poza zwiększeniem rozmiaru, nie jest to duża poprawa i niestety brakuje mu płynnej adaptacyjnej częstotliwości odświeżania „ProMotion” z tabletów i smartfonów Apple Pro.

Chociaż nie ma Face ID tutaj, to ma odblokowanie odcisku palca znajduje się na przycisku zasilania w górnej części urządzenia. Jest to znacznie wygodniejsze niż poprzednia lokalizacja z przodu urządzenia, a to jest każdy kawałek jak szybko.

Jak się korzysta z systemu iPadOS 15?

Oprócz fizycznego przeprojektowania iPad Mini, urządzenie doczekało się także nowej aktualizacji oprogramowania – systemu iPadOS 15. Nie jest to duża zmiana w stosunku do poprzednich wersji systemu operacyjnego przeznaczonego tylko dla tabletów, a większość nowych funkcji jest w iPadzie Mini raczej nieistotna.

Kluczowe dodatki iPadOS 15 wszystkie mają do czynienia z wielozadaniowości. Teraz łatwiej jest tworzyć podzielone widoki z kilkoma aplikacjami i przełączać się między aplikacjami dzięki nowej półce aplikacji. Istnieją inne funkcje produktywności, takie jak tryb ostrości (zasadniczo fantazyjne nie przeszkadzać) i dodatkowe skróty klawiaturowe.